ماسک، حجم ابر ذرات کرونای ناشی از سرفه را 23 برابر کوچک تر می کند

به گزارش عینک ریبن سبز، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد داشتن ماسک بر صورت باعث می شود حجم ابرهای حاوی ذرات عفونی ویروس کرونا که بر اثر سرفه کردن ایجاد می شوند تا 23 برابر کوچک تر شود و در نتیجه خطر انتقال عفونت کاهش یابد.

ماسک، حجم ابر ذرات کرونای ناشی از سرفه را 23 برابر کوچک تر می کند

به گزارش عینک ریبن سبز به نقل از ایرنا، این مطالعه که توسط محققان یک موسسه فناوری در هند انجام شد، نشان می دهد که داشتن یک ماسک جراحی بر صورت در مقایسه با نداشتن ماسک، حجم ابرهای منتشر شده بر اثر سرفه کردن را هفت برابر و ماسک ان95 این حجم را 23 برابر کاهش می دهد.

راجنیش بهاردوج نویسنده مقاله و محقق این موسسه فناوری هند درمورد این مطالعه گفت: ما متوجه شدیم هر آنچه که فاصله طی شده توسط ابرهای ناشی از سرفه کردن را کاهش دهد، ناحیه ای را که قطرات ناشی از سرفه در آنجا منتشر می شوند به اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. این موضوع به نوبه خود احتمال انتقال عفونت را به اندازه زیادی کاهش می دهد.

وی تاکید کرد استفاده از ماسک صورت و دستمال کاغذی و سرفه در آرنج فرد از روش هایی هستند که می توانند فاصله ابرهای ذرات ویروس کرونا را که بر اثر سرفه کردن ایجاد می شوند، کاهش دهند.

محور مطالعاتی که پیش از این اجرا شده بودند بر ویژگی های هوا و قطرات ناشی از سرفه در نزدیکی دهان تمرکز داشت؛ در این مطالعات عواملی مانند حجم ابر ذرات ویروس کرونای ناشی از سرفه کردن، دمای هوا، قطرات منتشر شده و رطوبت در نظر گرفته شدند.

اما محققان هندی در تحقیقات خود تصمیم گرفتند، نحوه تغییر این خصوصیات را هنگام حرکت ابرهای منتشره از سرفه کردن، معین کنند.

آنها با استفاده از تجزیه و تحلیل مبتنی بر تئوری جت، متوجه شدند که 5 تا 8 ثانیه اول پس از سرفه کردن برای متوقف کردن این قطرات عفونی هوا - و در نتیجه کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا به افراد دیگر - مهم است و پس از این مرحله ابر متلاشی می شود.

محققان در این مطالعه علاوه بر کاهش قابل توجه حجم ابر دفع شده با استفاده از ماسک صورت، در کمال تعجب متوجه شدند که شدت سرفه یک فرد بدون ماسک بر حجم ابری که بر اثر سرفه کردن منتشر می کند، تاثیری ندارد.

با این حال محققان در آخر با تاکید دوباره بر اهمیت استفاده از ماسک بر صورت، اظهار داشتند که سرفه شدیدتر باعث می شود که حرکت سریع تر و بیشتر قطرات ناشی از سرفه در هوا می شود.

مشروح این مطالعه در مجله Physics of Fluids منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "ماسک، حجم ابر ذرات کرونای ناشی از سرفه را 23 برابر کوچک تر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک، حجم ابر ذرات کرونای ناشی از سرفه را 23 برابر کوچک تر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید