انبار کیک های مشکوک پلمب شد، مردم نگران نباشند

به گزارش عینک ریبن سبز، رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با تاکید بر این که جاسازی قرص از نظر فنی نمی تواند در خط فراوری رخ داده باشد، از پلمب شدن چند انبار نگهدارنده کیک های آلوده به قرص اطلاع داد و گفت که اگر از این انبارها کیکی توزیع شده باشد از بازار جمع آوری شده است.

انبار کیک های مشکوک پلمب شد، مردم نگران نباشند

سیدمحمد رضا مرتضوی در گفت گو با عینک ریبن سبز، اظهار کرد: اگر این قرص ها در خط فراوری جاسازی شده بود، بعد از قرار دریافت در کوره تغییر رنگ می داد و اگر این قرص ها در خمیر کیک بودند نیز تغییر شکل می دادند، بنابراین رنگ سفید و سالم بودن قرص ها نشان می دهد که جاسازی قرص ها بعد از فراوری و پیش از توزیع رخ داده است.

وی با بیان این که جاسازی قرص در کیک ممکن است به قصد قاچاق یا آسیب زدن به افکار عمومی و ایجاد تشویش و نگرانی انجام شده باشد، اضافه نمود: اگر هدف از جاسازی قرص در کیک ها مسمومیت و آسیب زدن بود، می توانستند با دسترسی به خمیر قرص را به صورت مایع کیک را مسموم نمایند.

همچنین به گفته رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران قرص ها بیش تر در کیک های لایه ای جاسازی شده که می توان در آن ها لایه ها را جدا کرد و کسی متوجه تغییر شکل کیک نمی گردد.

مرتضوی با تاکید بر این که جاسازی قرص از نظر فنی نمی تواند در خط فراوری رخ داده باشد، این اتفاق را امنیتی توصیف کرد و از پلمب شدن چند انبار نگهدارنده کیک های آلوده به قرص اطلاع داد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه کیک های آلوده در سطح عرضه کشف شده یا در انبارها، گفت: ظاهرا یک یا دو انبار پلمب شده و اگر از آن انبارها کیکی در بازار توزیع شده باشد جمع آوری شده است. وی اضافه نمود: اگر جاسازی قرص در کیک ها به قصد قاچاق بوده باشد، ممکن است تعداد آن ها زیاد باشد.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران از کشف ردپای بعضی از افراد دخیل در این پرونده اطلاع داد و گفت: آلوده شدن کیک ها به قرص فقط در استان های سیستان بلوچستان و هرمزگان انجام شده و در دیگر استان ها شواهدی از این وجود این کیک ها وجود ندارد.

وی اضافه نمود: با توجه به این که آلوده شدن کیک ها به قرص در استان های مرزی رخ داده احتمالا این تخلف به قصد قاچاق قرص های روانگردان انجام شده است.

مرتضوی با بیان اینکه در روزهای آینده اخبار دقیق تر منتشر می گردد، گفت: جاسازی قرص در کیک ها در شش یا هفت برند انجام شده که بیشتر فراورینماینده کیک های لایه ای بودند.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران در پاسخ به اینکه آیا مردم می توانند از سالم بودن خطوط فراوری کشور مطمئن باشند؟ اظهار کرد: احتمالا هدف از جاسازی قرص ها در کیک قاچاق قرص بوده که بعدا لو رفته است. با این وجود ظرف روزهای آینده این کیک ها به طور کامل جمع می شوند و جای نگرانی نیست، چراکه آلودگی در بعضی مناطق خاص بوده که قابل پیگیری است.

به گزارش عینک ریبن سبز، در روزهای گذشته عکس و فیلم هایی مبنی بر وجود قرص در کیک های بسته بندی منتشر شد که در پی آن صبح امروز کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، با تاکید بر این که این قرص ها پس از فراوری و در مرحله عرضه داخل کیک ها گذاشته شده ، موارد مطرح شده جاسازی قرص در کیک ها را مربوط به بیش از 10 شرکت فراوری کیک مطرح کرد و گفت که قاعدتا این که یک جسم خارجی در خط فراوری بیش از 10 شرکت فراوری کیک خوراکی طی دو هفته و به صورت همزمان جاسازی گردد، آن هم به شکلی که این اتفاق متوجه یک یا دو استان باشد، قطعا مشکوک است و باید از مراجع انتظامی پیگیری گردد. نکته قابل توجه اما آن است که فراوری کیک نیز در همان استان ها صورت نگرفته و از خارج از این استان ها به آن جا وارد می گردد.

همچنین به گفته جهانپور این قرص ها انواع گوناگونی داشته و فقط از نوع روانگردان ها و مخدرها نبوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انبار کیک های مشکوک پلمب شد، مردم نگران نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انبار کیک های مشکوک پلمب شد، مردم نگران نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید